22 września 2019 roku odbył się z okazji pożegnania lata, Złotoryjski Jesienny Rodzinny Rajd Rowerowy. Impreza zbiegła się z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Na linii startu, która znajdowała się przy Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji, pojawiła się ok.40 osobowa grupa rowerzystów, która postanowiła niedzielne przedpołudnie spędzić rekreacyjnie na dwóch kółkach.

Trasa prowadziła ze Złotoryi przez Jerzmanice-Zdrój, Jastrzębnik i Proboszczów aż na Ostrzycę (wygasły wulkan – Polska Fudżijama), gdzie organizatorzy przygotowali biwak, ciepłe posiłki i konkursy tematyczne a także upominki w postaci „rowerowych kubków”.

Trasa rajdu nie należała do łatwych, ponieważ biegła traktami leśnymi i polnymi o nawierzchni szutrowej i kamienistej.

Rowerzystom dały się we znaki drobne bazaltowe kamienie, którymi wysypane były polne drogi. Mimo tych trudności wszyscy w komplecie dotarli pod wulkan. Po posileniu się, pobawieniu w konkursach i wspólnych rozmowach, uczestnicy rajdu tą samą drogą ale już z górki powrócili szczęśliwie do domu. Łączna długość rajdu wyniosła ok. 40 kilometrów.

W Złotoryjskim Rajdzie Rowerowym udział wzięła 3 osobowa reprezentacja Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach-Zdroju w składzie: Artur Górny (dyrektor placówki), Piotr Kocyła (wychowawca) i Krystian Rechul (wychowanek). Udział reprezentantów placówki odbył się w ramach działalności Koła Turystycznego.

Autor: Piotr Kocyła