W ramach obchodów "Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada" na terenie ZP w Jerzmanicach-Zdroju, dla upamiętnienia wydarzeń z 11 listopada 1918 r. odbyła się „Sztafeta Niepodległości” - impreza sportowa dla wychowanków naszego zakładu.
W czasie krótkiej prelekcji dot. w/w święta, wychowankowie usłyszeli, że droga do niepodległości Polski, była „sztafetą pokoleń”, które walczyły na wszystkie możliwe sposoby o wolną i niezależną Ojczyznę. Trwało to ponad 120 lat i kosztowało ogromną liczbę ofiar. Następnie poznali historię zamordowanego przez hitlerowców w 1940 r. w Palmirach, polskiego mistrza olimpijskiego z Los Angeles w 1932r w biegu na 10000 metrów –Janusza Kusocińskiego.

Wychowankowie uczestniczyli w symbolicznej sztafecie upamiętniającej w/w dzień. Każdy z uczniów przebiegł indywidualnie z pałeczką sztafetową dystans 300 metrów wokoło boisk sportowych. Po krótkiej przerwie, wychowankowie mieli sposobność oglądnięcia kolekcji medali, ze zbioru Pana Tomasza Szpitera, zdobytych podczas biegów na różnych dystansach, zorganizowanych dla upamiętnienia tej znakomitej
rocznicy. W dalszej części uczniowie oglądali film pt "Ostatnie okrążenie" poświęcony J.Kusocińskiemu. Wszyscy uczestnicy sztafety otrzymali, podczas apelu na placu zakładowym, pamiątkowe medale i dyplomy a także ,,duuużą ‘’ czekoladę dla szybszej regeneracji sił.

Organizatorzy : T.Szpiter, R.Śladewski