To już 100 lat minęło od momentu, kiedy to Nasza Najukochańsza, Najjaśniejsza Ojczyzna Rzeczpospolita Polska odzyskała po 123 latach niebytu na mapach świata Niepodległość w związku z tym w ostatnim czasie odbyło się wiele spotkań oraz uczestniczyliśmy w kilkunastu wydarzeniach nie tylko patriotycznych, kulturalnych, ale i sportowych.

W dniu 7 listopada do placówki zawitała grupa, która składała się z byłych osadzonych  i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Opowiedzieli nam o swoich przeżyciach  z przeszłości. Kolejnym punktem spotkania był występ dwóch raperów i DJ. Na koniec tego spotkania wypełniliśmy ankiety i otrzymaliśmy płyty i książki. To spotkanie bardzo mi się podobało. Podziwiam ich, że pomimo ciężkiego życia, gdy dorastali i w pewnym momencie trafili do ZK oraz ich nałogów wyszli na prostą i dobrze sobie radzą.

Dnia 8 listopada zagościł u nas podróżnik pan Mariusz Kurc, który pokazywał nam filmy i opowiedział o tym jak podróżował po świecie autostopem. Zwiedził on ponad 100 krajów.

W kolejnym dniu 9 listopada w sali gimnastycznej rozegrano mecze w siatkówkę z dziewczętami, uczennicami Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi. Na początku tego spotkania wychowankowie zakładu nie mieli większych problemów z wygraniem 1 seta, jednak w 2 secie dziewczyny okazały się lepsze. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 w setach dla chłopaków z Jerzmanic - Zdroju. Po tym meczu rozegrany został mecz drużynami mieszanymi. Na koniec obie drużyny jak i najlepsi zawodnicy tego spotkania zostali nagrodzeni pucharami, a do tego sportowego akcentu doszło dzięki wychowawcom Marcinowi Rabendzie i Robertowi Śladewskiemu.

Po turnieju siatkarskim wraz z dziewczętami z liceum wychowankowie udali się na plac apelowy, gdzie zebrała się już kadra placówki wraz z dyrektorem zakładu oraz dyrektorem szkół oraz kierownikiem internatu, aby wziąć udział w uroczystym apelu prowadzonym przez wychowawcę Mateusza Wójcickiego, podczas którego odśpiewaliśmy o godzinie 11: 11 hymn państwowy z okazji 100 - tnej Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości a poczet flagowy wyłoniony z wychowanków grupy IV uroczyście wciągnął flagę państwową na maszt.

11 listopada wydzielona grupa wychowanków naszej placówki pod opieką wychowawcy Mateusza Wójcickiego w składzie Patryk Rajchert, Łukasz Nowak i Krzysztof Kubista, udała się, jak co roku do Złotoryi gdzie podczas uroczystego apelu przed pomnikiem Niepodległości. Wyżej wymienieni wychowankowie zakładu wzięli udział u powiatowych uroczystościach niepodległościowych odbywających się na placu Niepodległości i złożyli wiązankę kwiatów w imieniu kadry i wychowanków naszej placówki.

Zwieńczeniem uroczystości obchodów odzyskania Niepodległości był zorganizowany przez wychowawców Grzegorza Kufla i Mirosława Wrotnego tradycyjnie, jak co roku konkurs wiedzy historycznej tematycznie związany z rocznicą odzyskania niepodległości. Konkurs odbył się 12 listopada, kiedy to wychowankowie zgromadzili się w sali konferencyjnej zakładu, aby po odśpiewaniu hymnu narodowego wysłuchać krótkiej pogadanki nt. „Dróg Polaków do niepodległości”. Następnie trzy osobowe drużyny, składające się z wychowanków poszczególnych grup przystąpili do konkursu, który składał się z kilku konkurencji. Chłopcy min. odpowiadali na pytania dotyczące historii Polski, rozwiązywali krzyżówkę. Do punktacji konkursu również dołączono ocenę wykonania gazetki grupowej o tematyce związanej z odzyskaniem niepodległości. W tym roku jak
i poprzednim lepszą wiedzą nt. historii Polski wykazała się reprezentacja grupy II, która wykazała się też ciekawszym wykonaniem gazetki grupowej. W miłej i podniosłej atmosferze zakończyliśmy konkurs, a słodkie nagrody pozwoliły nam dalej świętować ten uroczysty dzień.