Drukuj
Odsłony: 1281

Jak co roku od pięciu już lat wydzielona grupa wychowanków naszej placówki udała się, jako grupa kwatermistrzowska na teren Harcerskiej Bazy Obozowej Krzeczków, która jest własnością Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Polonii Wrocławskiej we Wrocławiu Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.

W skład grupy kwatermistrzowskiej pod opieka wychowawców Radosława Gratkowskiego i Mateusza Wójcickiego wyjechało w dniach od 12 do 23 czerwca 2017 roku siedmiu wychowanków a mianowicie Bartosz Sysak, Krzysztof Kubista, Patryk Rajchert, Michał Kłosek, Szymon Ciarach, Damian Molenda oraz Łukasz Nowak. Pomimo tego, iż wychowankowie wywodzili się z różnych grup wychowawczych naszej placówki docelowo potrafili się bardzo dobrze zgrać i współpracować oraz wspólnie spędzać czas nad jeziorem Niesłysz ulokowanym w województwie lubuskim. Do zadań, tzw. kwaterki należało przygotowanie obozowiska dla harcerzy, którzy już od 25 czerwca spędzać zaczęli tam czas na szlaku harcerskiej przygody. Kwaterka miała przede wszystkim za zadanie zwiezienie sprzętu obozowego rozlokowanego w śródrocznych magazynach w kilku okolicznych miejscowościach a następnie rozlokowanie tegoż sprzętu w magazynie obozowym. Pracowaliśmy również przy zagospodarowaniu pionów sanitarnych w skład, których wchodziły toalety polowe typu „przewiewka” oraz umywalnie jak i kuchennym oraz na kąpielisku, gdzie do naszych zadań należało naprawienie ubytków w stolarce pomostu, z którego podczas zabaw mogliśmy wykonywać zawsze pod czujnym okiem naszych opiekunów skoki do jeziora. Oprócz skoków do wody i kąpieli w jeziorze mogliśmy też w tak zwanym między czasie pływać po Niesłyszu na rowerkach wodnych, które również samodzielnie zwodowaliśmy po przywiezieniu z magazynów. Wieczorami mieliśmy podsumowania dnia przy ognisku lub przy grillu.

W związku z tym, iż w trakcie naszego pobytu miało miejsce święto Bożego Ciała, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to wykorzystaliśmy ten czas na odwiedzenie i zwiedzenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego wykorzystując podziemne trasy turystyczne Grupy Warownej Scharnhorst – Pniewo koło Kaławy jednak i tu oprócz zwiedzania czekała na nas niespodzianka gdyż odwiedził nas Pan Kierownik Internatu Adam Janas, sprawdzając jak nam idzie praca na rzecz środowiska otwartego.

Cały pobyt na HBO Krzeczków upłynął nam na działaniach w ramach wolontariatu, co pozwoliło grupie kwatermistrzowskiej pokazania się z jak najlepszej strony co tez dało dowód aby Komendant Hufca druh harcmistrz Łukasz Dudkiewicz mógł spokojnie przyznać nam jako pierwszej ekipie koszulki typu t-shert z nadrukiem Drużyna Kwatermistrzowska oprócz tego każdy kwaterkomistrz otrzymał spory zastrzyk suvenirów oraz imienne podziękowanie jak również ciepłe słowa i potwierdzenie, ze warto w nas inwestować oraz utrzymywać z nami jak najlepsze kontakty abyśmy mogli za rok również wykazać się swoim profesjonalizmem
w działaniach kwatermistrzowskich. Natomiast nasza wydzielona grupa przekazała na ręce druha Łukasza płaskorzeźbę krzyża harcerskiego wykonanego na warsztatach szkolnych przez Konrada Perczaka, który był członkiem grupy kwatermistrzowskiej w 2015 i 2016 roku, który znajdzie się na fasadzie kamienicy, w której znajduje się komenda hufca we Wrocławiu.

Na podstawie przeżyć, obserwacji i rozmów - Mateusz Wójcicki